Translate

Gönül Erleri Bloğunda Ara

19 Temmuz 2013 Cuma

İVEM - Siyer Kürsüsü

Siyer Kürsüsü

     Allah Resulü’nün (a.s) hayatını konu edinen bu alan bize yalnızca bir hayatın nasıl yaşandığını göstermez. Belki bundan daha önemlisi Allah-u Teâlâ’nın (c.c) bize indirmiş olduğu Kur’an-ı Kerim’i nasıl anlamak ve yaşamamız gerektiğini hemen hiçbir ayrıntıyı da atlamaksızın canlı bir süreç içerisinde tanımlar. Öyle ki kimi zaman Kur’an-ı Kerim’in çizdiği bir çerçevenin asıl boyutları Hz. Peygamber’in (a.s) hayatını okuduğumuzda gerçek şeklini almaktadır. Yine bununla beraber “Din” kıyamete kadar taşınacak bir emanet, yaşanacak bir hayattır. Rasulullah’ın (a.s) hayatıyla beraber anlaşıldığında bize felsefi ya da teorik anlamların ötesinde her çağa taşınacak canlı misaller halini alır. Hem çağlar ötesine taşınabilmesi hem de Dinin asıl anlamının tefekkür dünyasının dışını da kuşatan gerçek bir yaşam tarzı olduğunu gösterir.
     Özellikle Rabbimizin buyurduğu bir Ayet-i Kerime’de “size kitabı ve hikmeti öğreten” ifadesiyle de Allah’ın Elçisinin aynı zamanda “Hikmet” kavramını hayatımıza yerleştirdiğini görürüz. O (a.s) Allah’ın kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’i öğrettiği gibi bununla beraber bize hayatıyla, ifadeleriyle ve takrirleriyle Hikmet’i de öğretmekte ve bizleri İslam’a bir itminanla bağlanıp tam bir teslimiyet içerisinde ümitsizlik, zayıflık ve dinden kopma bataklıklarından koruyarak Dini bir ömür yaşayabileceğimiz bir değer olarak ruhumuza yerleştirmektedir. İşte bunların tümü “Siyer Dersinin” bize kazandıracağını umduğumuz hayırlardır.
     Şahin İbrahim GÜLERYÜZ kimdir?

     1966 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bahçelievler Kocasinan’da okudu. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. 1988 yılında mezun oldu. Birkaç yıl serbest ticaretle uğraştıktan sonra 1993 yılında Pakistan’a İslami İlimler okumaya gitti. 1993 yılında girdiği İslam Üniversitesi’nden 1999 yılında mezun oldu. Aslen Malatyalıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır. Arapça ve İngilizce bilmektedir. Hâlen serbest ticaret ve İslami İlimlerde eğitim ile ilgilenmektedir.

     Görseller:
Yorum Gönder

KELİMELER ~ KAVRAMLAR: YE’CÛC ve ME’CÛC

KELİMELER ~ KAVRAMLAR YE’CÛC ve ME’CÛC (يأجوج ومأجوج)      Zülkarneyn döneminde ortaya çıkan ve kıyametin kopmasına yakın dönemde zu...

Gönül Erleri Blogu'na Üye Olabilirsiniz...

Gönül Erleri Blogumuza Email Abonesi Olmak İster misiniz?